Požehnanie menom elektronická aukcia

Autor: Radoslav Lipták | 8.3.2012 o 14:11 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  173x

Asi tak pred rokom poslanec Beblavý v snahe stransparetniť proces verejného obstarávania objavil čaro elektronických aukcií.

Asi tak pred rokom poslanec Beblavý v snahe stransparetniť proces verejného obstarávania objavil čaro elektronických aukcií. Ako správny politik na Slovensku vymyslel zopár nezmyselných úprav zákona, pravdepodobne v očakavaní vavrínov ktorými ho zahrnie verejnosť. Zatiaľ čo sa preferencie jeho strany prepadávajú a jeho nástroj na očistenie verejného obstarávania si žije vlastným životom, sa pán Beblavý odvtedy o túto oblasť ani neobtrel. Dielo bolo dokonané, ľudia hľaďte! Nezaujíma ho ako to funguje a ako môže vôbec niečo také ako elektronické aukcie v krajine ako Slovensko fungovať normálne.

Určite to možné je, ale nefunguje. Dokonca systém elektronického losovania nefunguje ani v susedných Čechách,  ani v iných krajinách kde stačí urobiť gesto a poslať nápad len tak, ako balónik po vzduchu, veď uvidíme čo sa stane. Základným predpokladom pre fungovanie elektronických aukcií je vyriešenie bezpečnosti systémov, ktoré zabezpečujú komunikáciu medzi serverom uchádzača a serverom spoločnosti , ktorá aukciu pre obstarávateľa zabezpečuje a znemožnenie manipulácie s dátami, t. j. elektronickými ponukami (najčastejšie na zníženie ponukovej ceny) predkladanými uchádzačmi počas e-aukcie. Logická otázka je, čo v tejto veci robí štát? Odpoveď: nič. Nemám vedomosť o ani jednej spoločnosti, ktorá by preverovala sieťovú bezpečnosť používaných systémov. Preto  pri obstarávaní týmto spôsobom neostáva nič, len sa spoliehať na výstupy "svetoznámych  spoločností" ("lídrov na poli svetovej ochrany dát a elektronickej transparentnosti" ktoré tieto služby ponúkajú a tento software otestovali  minimálne 3 mesiace v ostrej prevádzke) z ktorých sa ani nedozviete z akej IP adresy bola ponuka odoslaná, ani či ide o skutočnú ponuku, alebo si niekto, nebodaj za to, že sa tesne pred ukončením elektronickej aukcie objaví na konci s najnižšou cenou nezaplatil. Takéto veci sa predsa na Slovensku stať nemôžu.

Je tento predpoklad zákonodarcu normálny? Prečo štát prikazuje použitie takýchto metód a vôbec ho netrápi ich ochrana a zneužitie a všetko prenechá na dôveryhodných súkromných partnerov? Nechce sa mi veriť, že je to preto lebo toto je najjednoduchší spôsob ako zmanipulovať verejné obstarávanie a ešte vyzerať transparentne a užšie súťaže sú už príliš sprofanované a pre úspešnú manipuláciu je nutné deliť budúci zisk. S celého srdca dúfam, že ide iba o neschopnosť a neprofesionalitu. Tak, či onak dobrá práca pán Beblavý a milý zbor zákonodarcov. Je dobré, že sa na Vás môže volič spoľahnúť, že keď ide do tuhého zapracujete na niečom, hoci aj na pol plynu, a tak ako to máte to priložíte do nejakého zákona. Nečudo, že to na Slovensku všetko tak krásne funguje.  Dúfam, že Vám týmto nekazím pocit z dobre vykonanej práce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?