Požehnanie menom elektronická aukcia

Autor: Radoslav Lipták | 8.3.2012 o 14:11 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  187x

Asi tak pred rokom poslanec Beblavý v snahe stransparetniť proces verejného obstarávania objavil čaro elektronických aukcií.

Asi tak pred rokom poslanec Beblavý v snahe stransparetniť proces verejného obstarávania objavil čaro elektronických aukcií. Ako správny politik na Slovensku vymyslel zopár nezmyselných úprav zákona, pravdepodobne v očakavaní vavrínov ktorými ho zahrnie verejnosť. Zatiaľ čo sa preferencie jeho strany prepadávajú a jeho nástroj na očistenie verejného obstarávania si žije vlastným životom, sa pán Beblavý odvtedy o túto oblasť ani neobtrel. Dielo bolo dokonané, ľudia hľaďte! Nezaujíma ho ako to funguje a ako môže vôbec niečo také ako elektronické aukcie v krajine ako Slovensko fungovať normálne.

Určite to možné je, ale nefunguje. Dokonca systém elektronického losovania nefunguje ani v susedných Čechách,  ani v iných krajinách kde stačí urobiť gesto a poslať nápad len tak, ako balónik po vzduchu, veď uvidíme čo sa stane. Základným predpokladom pre fungovanie elektronických aukcií je vyriešenie bezpečnosti systémov, ktoré zabezpečujú komunikáciu medzi serverom uchádzača a serverom spoločnosti , ktorá aukciu pre obstarávateľa zabezpečuje a znemožnenie manipulácie s dátami, t. j. elektronickými ponukami (najčastejšie na zníženie ponukovej ceny) predkladanými uchádzačmi počas e-aukcie. Logická otázka je, čo v tejto veci robí štát? Odpoveď: nič. Nemám vedomosť o ani jednej spoločnosti, ktorá by preverovala sieťovú bezpečnosť používaných systémov. Preto  pri obstarávaní týmto spôsobom neostáva nič, len sa spoliehať na výstupy "svetoznámych  spoločností" ("lídrov na poli svetovej ochrany dát a elektronickej transparentnosti" ktoré tieto služby ponúkajú a tento software otestovali  minimálne 3 mesiace v ostrej prevádzke) z ktorých sa ani nedozviete z akej IP adresy bola ponuka odoslaná, ani či ide o skutočnú ponuku, alebo si niekto, nebodaj za to, že sa tesne pred ukončením elektronickej aukcie objaví na konci s najnižšou cenou nezaplatil. Takéto veci sa predsa na Slovensku stať nemôžu.

Je tento predpoklad zákonodarcu normálny? Prečo štát prikazuje použitie takýchto metód a vôbec ho netrápi ich ochrana a zneužitie a všetko prenechá na dôveryhodných súkromných partnerov? Nechce sa mi veriť, že je to preto lebo toto je najjednoduchší spôsob ako zmanipulovať verejné obstarávanie a ešte vyzerať transparentne a užšie súťaže sú už príliš sprofanované a pre úspešnú manipuláciu je nutné deliť budúci zisk. S celého srdca dúfam, že ide iba o neschopnosť a neprofesionalitu. Tak, či onak dobrá práca pán Beblavý a milý zbor zákonodarcov. Je dobré, že sa na Vás môže volič spoľahnúť, že keď ide do tuhého zapracujete na niečom, hoci aj na pol plynu, a tak ako to máte to priložíte do nejakého zákona. Nečudo, že to na Slovensku všetko tak krásne funguje.  Dúfam, že Vám týmto nekazím pocit z dobre vykonanej práce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?